BUDAPEST GYPSY SYMPHONY ORCHESTRA

2023-03-09 20:00 - 21:45

Trečią kartą Lietuvos publikai koncertuos didžiausias pasaulyje čigonų simfoninis orkestras, vadinamas Šimtu čigonų smuikų. Šiame neįprastame koncerte skambės tiek klasikiniai šedevrai, tiek tradicinės čigonų ir žydų melodijos, grojamos originalia ir nepakartojama šio orkestro maniera.

Budapešto čigonų simfoninis orkestras – unikalus reiškinys muzikos pasaulyje. Orkestras atlieka tradicines vengrų ir čigonų melodijas, taip pat Brahmso, Johanno Strausso Father & Son, Monti, Bizet, Sarasate klasiką originalia aranžuote, be partitūros ir dirigento – vienas iš atlikėjų atlieka pastarojo vaidmenį. Muzikantai klausosi vienas kito, groja vienu kūnu, neklystamai laikosi ritmo ar stiliaus kaitos.

Be smuikų, orkestrą sudaro altai, violončelės, kontrabosai ir klarnetai. Vyšna ant torto orkestro skambesyje – virtuoziškas cimbalomininkas.

Orkestro atsiradimo istorija taip pat neįprasta. 1985 m. mirė garsiausias Vengrijos Primas (pirmasis smuikas ir lyderis) Sándor Járóka. Į jo laidotuves susirinko geriausi čigonų muzikantai iš visos šalies. Norėdami išreikšti pagarbą Sándorui, jie pradėjo groti, ir, nuostabu! - gimė orkestras - orkestras, džiuginęs visą Europą, o vėliau privertęs plojimus ir pasaulį.

Iš spaudos apžvalgų:

„Karališkasis Concertgebouw buvo supurtytas iki pamatų, publika buvo apsvaigusi nuo muzikos! Pasaulyje nėra kito simfoninio orkestro, kurio skambesys būtų toks energingas ir sodrus, grotų taip meistriškai ir galingai!

(NRC Handelsblad-Amsterdamas)

„Čigonų simfoninis orkestras spindėjo sklandančiais ritmais ir kvapą gniaužiančiu virtuozišku pasirodymu“.

(Schwaebische Zeitung)